sobota, 26 maja 2012

kanapka dla mamy: szpinak, łosoś, jajo

W dniu matki, rzeczy nawet tak zwykłe jak kanapki powinny być wyjątkowe. Stąd propozycja z jednej z moich ulubionych książek: 100 zdrowych pokarmów Glena Mattena. Pełnoziarnista grzanka, ze szpinakiem, łososiem i świeżym jajkiem (od babcinej kury) gotowanym w koszulce.

Taką przekąską damy mamie dodatkowo porcję witamin, bo Popeye nie bez przyczyny rozsławił szpinak. Mamie nie urosną od niego bicepsy ale dostarczymy jej mnóstwo witamin C i K, a ponad to kwas foliowy,  magnez i karotenoidy: beta-karoten,luteina i zeaksantyna. Dwa ostatnie pomagają utrzymać zdrowe oczy w procesie starzenia, gdyż potencjalnie redukują ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Istnieją też badania, które pozwalają przypuszczać, że szpinak pomaga chronić funkcje mózgu przed ich pogarszaniem się z wiekiem.
(źródło notki żywieniowej: 100 zdrowych pokarmów, G. Matten)

 


Składniki na 1 kanapkę:
  • 1 pełnoziarnista kromka bułki
  • garść świeżego szpinaku
  • jajo ekologiczne
  • świeżo mielony pieprz
  • plasterek łososia wędzonego
  • łyżka octu winnego
  • trochę masła
Do rondelka wlewamy wodę do połowy, doprowadzamy ją do wrzenia i wlewamy ocet. Zmniejszamy gaz na najmniejszy, kręcimy wodą przy pomocy łyżki, kiedy powstanie wir delikatnie rozbijamy  jajko do wody i kręcimy nią, tak by białko otoczyło żółtko (które musi pozostać w całości). Jajo będzie go gotowe po 90 sekundach, wyjmujemy je łyżką cedzakową, otrząsając nadmiar wody.
Na patelnię wrzucamy umyty szpinak i podgrzewamy ok. 5 min - nie potrzeba niczego dodawać, wystarczy woda zawarta w liściach.
Pieczywo grillujemy lub wrzucamy do tostera.
Do szpinaku dodajemy trochę masła, pieprzymy, mieszamy.
Na grzance układamy szpinak, łososia i jajo, które lekko przecinamy. Całość pieprzymy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz