sobota, 16 marca 2013

Łatwy tort wuzetkowo-wiśniowy z nutellą

Łatwy tort, po którym kuchnia nie wymaga 2h sprzątania. Wystarczą 2 miski, mała miseczka, łyżka, łyżeczka, tarka i mikser + ewentualnie szpryca. Wiśnie w tercecie z czekoladą i bitą śmietaną, zawsze wypadają wyśmienicie, a jeżeli dodamy do tego nutkę nutelli to sukces jest murowany.  
Biszkopt najlepiej jest przygotować trochę wcześniej, aby mógł spokojnie ostygnąć. 



Składniki (tortownica 25 cm):
  • 6 dużych jaj (osobno białka i żółtka)
  • 12 łyżek cukru
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 4 łyżki mąki tortowej
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 75g startej (gorzkiej) czekolady (resztę tabliczki chowamy do lodówki, bez podjadania)
  • 4 łyżki dobrego kakao

Białka ubijamy na sztywno, wciąż miksując dodajemy cukier po łyżce, następnie pojedynczo żółtka. Mąki przesiewamy z proszkiem do pieczenia i kakao, dodajemy do masy jajecznej wraz ze startą czekoladą. Delikatnie mieszamy łyżką. Przelewamy do tortownicy (dno wyłożone papierem do pieczenia, a brzegi natłuszczone). Pieczemy w 180 stopniach przez ok.35 min. (bez termoobiegu). Zostawiamy do ostygnięcia w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami - żeby nie opadł. Gdy ostygnie - długim ostrym nożem lub specjalną cięciarką dzielimy na 3 części.

Nadzienie:
  • 600 ml zimnej śmietany 30%
  • kilka kropi ekstraktu z wanilii
  • cukier puder - wedle smaku
  • 3 łyżki nutelli (w temperaturze pokojowej)
  • wiśniówka
  • konfitura wiśniowa - najlepiej domowa, z całymi wiśniami (300-400ml)
  • wiśnie kandyzowane
  • reszta czekolady z biszkoptu (ok. 25g)
Śmietanę ubijamy na sztywno z wanilią i cukrem pudrem. 

Pierwszą warstwę biszkoptu skrapiamy wiśniówką, smarujemy dużą ilością konfitury i przykrywamy bitą śmietaną. Kładziemy drugą warstwę i robimy z nią to samo, co z pierwszą. Przykrywamy trzecią warstwą ciasta. Szprycę lub rękaw cukierniczy napełniamy bitą śmietaną (będzie potrzebna tylko do ozdób), a do reszty śmietany wmiksowujemy po łyżce nutellę. Masą nutellową smarujemy wierzch i boki ciasta. Na górę ścieramy resztę czekolady i ozdabiamy ją bitą śmietaną i wiśniami. Chłodzimy.

Warstwy:
9. starta czekolada i wisienki
8. bita śmietana z nutellą
7. biszkopt skropiony wiśniówką
6. bita śmietana
5. konfitura wiśniowa
4. biszkopt skropiony wiśniówką
3. bita śmietana
2. konfitura wiśniowa
1. biszkopt skropiony wiśniówką

6 komentarzy:

  1. prezentuje się świetnie taki trochę Szwarcwaldzki torcik:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. trochę tak ;) ale nie mogłam się powstrzymać przed dodaniem nutelli :)

      Usuń
  2. Czy można dodać do śmietany zelatyna i czy wanilia to ma być olejek czy może to być ekstrak z alkoholem, dziękuję xx

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można, tylko proszę pamiętać, by nie była gorąca i dobrze ją wymieszać.Ja generalnie nie używam żelatyny, ale na pewno usztywni masę.

      Jeśli chodzi o wanilię, to najważniejsze żeby była naturalna, więc może być ekstrakt z alkoholem - należy tylko uważać, by nie rozwodnił masy.

      Usuń
  3. Witam. Czy mogaby pani podac ilosc máki tortowej I ziemniaczanej w gramach badz dkg? I czy 8 lyzek máki wystarczy aby upiiec 25cm biszkopt? Przepraszam za pytanie, ale jestem kompletnym amatorem I to bedzie mój pierwszy torcik w zyciu :) Dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, sposób na "łyżki" jest o tyle dobry, że możemy zmieniać proporcje ( 1 jaja : 2 cukier : 2 mąki ) i tu odpowiadam na drugie pytanie - to jest 8 łyżek mąki + 4 kakao, więc razem 12 łyżek sypkiego produktu. Do przeliczania polecam używać kalkulatorów internetowych (proszę wpisać w google przelicznik kuchenny i z pewnością coś Pani znajdzie).
      Przyjmuje się, że 1 łyżka to 15g. Wg jednego z przeliczników 1 łyżka mąki tortowej to 17g, mąki ziemniaczanej - 25g, a kakao - 10g.
      Powodzenia :)

      Usuń